Atšalimo periodai tiek pat būdingi kiekvienai santuokai kaip ir medaus mėnuo. Jiems praėjus vėl įsitikinama šeimos tvirtumu. Tačiau, deja, ne visada. Ne kiekviena santuoka įveikia susvetimėjimo, pykčių ir vienatvės dviese „mirties kilpą”.
Patyrę šeimos konsultantai vos per kelias minutes gali nustatyti, ar santuoka griūva, ar tiesiog šeimos gyvenime atsirado dar viena „juoda juosta”. Štai kai kurie požymiai, pagal kuriuos pačios galite nustatyti, kiek arti skyrybų esate.
Jūs nesidomite jo darbu
Kada pastarąjį kartą vyras jums pasakojo apie savo santykius su bendradarbiais? O kada jūs nepraleidote pro ausis to pasakojimo? Net negalite prisiminti?
Kai sutuoktiniams (vienam ar abiems) nebeįdomus kito gyvenimas, jo maži džiaugsmai ir rūpesčiai, jau blogai. Net jei jūsų partneris neįpratęs naujienų dėstyti vos įžengęs pro duris, pasidomėkite, kaip praėjo diena. Tik ne formaliai, o nuoširdžiai. Neįdomu? Pasistenkite įsivaizduoti, kad žiūrite serialą, kuriame kasdien rodomi vieni ir tie patys veikėjai. Greit jums tai pradės patikti ir nekantriai lauksite kitos „serijos”, o vyras pamanys, kad jums labai svarbūs jo išgyvenimai.
Jūsų santykiuose nebėra švelnumo
Jis nebeskuba jums atidaryti mašinos durelių ar paduoti rankos išlipant iš autobuso? O kada jūs pati paskutinį kartą švelniai šiaušėte jam plaukus ir žaismingai kutenote? Jei sutuoktiniai nebejaučia noro liesti vienas kitą, kuždėti visokias kvailystes ir merkti akį draugų kompanijoje, vadinasi, nutrūko vidinis ryšys, tas siūlelis, siejantis juos minioje. Pamėginkite atnaujinti ryšį tuo pačiu būdu. Paimkite jį už parankės, pasitrinkite nosimi į skruostą, kitaip parodykite švelnumą ir meilę. Juk pirmosiomis dienomis tikrai turėjote būdų jai išreikšti.
Jums nesmagu šokti su savo vyru
Net juokinga dėti rankas jam ant pečių ir žiūrėti į akis, o jis nevikriai apima jus per liemenį, mindo kojas ir būna įsitempęs? Taip būna, kai santykių romantika mirusi. Anksčiau jūsų kūnai tiko vienas kitam kaip dvi dėlionės detalės, o dabar jaučiate diskomfortą? Kalti ne kūnai, o sielos. Būtina daugiau fiziškai kontaktuoti su vyru. Kalba ne apie seksą, o kasdienį gyvenimą. Vaikščiokite susikabinę, apsikabinkite žiūrėdami televizorių, padėkite galvą jam ant peties. Tgul jūsų kūnai vėl pripranta vienas prie kito.
Jūs nebegalvojate apie ateitį kartu
Nei jo, nei jūsų planuose nebėra bendrų reikalų, net jei viską darote dėl šeimos gerovės? Jūs rengiatės su vaiku važiuoti prie jūros, o jis tuo metu ketina daryti remontą. Jums patogiau atostogauti vasarą, jam – pavasarį. Jūs norite naujų kailinių, jis – automobilio. Savo atskirais planais pasąmoningai pratinate save būti savarankiška ir tyliai likviduojate bendrumą. Jums jau nebesunku mintyse dalyti turtą (tai pirkau aš, o tai – jo pirkinys) ir pareigas auklėjant vaiką (jis pas mane bus darbo dienomis, pas jį – savaitgaliais).
Kuo skubiau pakeiskite planus! Net jei esate įsitikinusi, kad patogiau ir protingiau pareigas dalytis, atmeskite racionalizmą ir darykite viską kartu. Tegul tai bus ne taip efektyvu ir patogu. Svarbiausia – daryti ar ketinti ką nors daryti kartu. Net abipusė neišvengiama kritika naudingesnė gydantis nuo vienatvės.
O apie atostogas nė kalbėti nėra ką. Visos teigiamos emocijos, nauji įspūdžiai, malonus nieko neveikimas prisiminimuose būtinai turi asocijuotis su sutuoktiniu. Juk būtent bendros laimės akimirkos stiprina šeimą. Kaip, beje, ir nelaimės, bet tokia terapija niekam nepatartina.
Jūs neturite bendrų pomėgių
Tokia situacija tarp sutuoktinių – ne retenybė. Jūs ištekėjote iš didelės meilės, mažai pažindama mylimąjį ar bent jau neteikdama jo gyvenimo būdui didelės reikšmės. Tačiau gyvendama išlavinote savitą skonį, įgijote savo sampratas ir prioritetus, o vyras – savo. Nebūtinai jis turi visiškai sutapti – juk įtakos turi ne vien gyvenimas kartu, bet ir profesinė veikla. Todėl po penkerių ar dešimties bendro gyvenimo metų jūs nustebusi pamatote gyvenanti su žmogumi, turinčiu jums visiškai nepriimtiną požiūrį į gyvenimą. Jam nusispjauti į savo sveikatą, o jūs domitės dietomis. Jis prisiekęs grybautojas, o jūs galite valandų valandas kapstytis gėlyne. Atostogas jis įsivaizduoja kaip sėdėjimą su meškere prie vietinės reikšmės tvenkinio, jums tai – kelionės po tolimas šalis. Prieinama net iki to, kad sutuoktiniams tenka gamintis atskirus patiekalus, gultis miegoti skirtingu laiku ir ilgai ginčytis, ką veikti savaitgalį.
Pasistenkite būtinai rasti sąlyčio taškų. Gal rasite bendrą pomėgį ar pasitengsite domėtis tuo, kas įdomu jam. Net visiškai idiotiškas darbas, kuriuo jis užsiima nuo ryto iki vakaro jums panervinti, gali pasirodyti esantis įdomus ir net įkvepiantis, jei įveiksite pasidygėjimą ir pabandysite juo užsiimti pati. Daug moterų labai mėgsta žvejoti, auginti akvariumines žuvytes, plaukioti baidarėmis ar žiūrėti „Formulės-1” lenktynes per televizorių. Galima pabandyti gudrumu įvilioti vyrą į savo pomėgių pasaulį. Žmogus, visiškai netikintis stebuklinga jogos jėga, gali valandų valandas išstovėti ant vienos kojos vien susilažinęs su jumis.
* * *
Kad panaikintumėte visus nelaimę pranašaujančius šeimyninio gyvenimo aspektus, reikės nemažai pasistengti, ir būtent jums. Vyras iš principo nesugeba analizuoti savo šeimyninio gyvenimo, tuo labiau numatyti besiartinančio kracho. Tad galvoti apie ateitį ir priimti sprendimus teks jums. Juk norite išsaugoti santuoką? O jei ne, tai ir stengtis neverta. Ramiai plaukite pasroviui: skyrybos nebetoli.